
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 70527
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20654
Ext.Price$0.20654
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20654 | $0.20654 |
| 10 | $0.17643 | $1.76430 |
| 50 | $0.16270 | $8.13500 |
| 100 | $0.15004 | $15.00400 |
| 500 | $0.13391 | $66.95500 |
| 1000 | $0.12752 | $127.52000 |
| 3000 | $0.12047 | $361.41000 |
| 5000 | $0.11382 | $569.10000 |
| 10000 | $0.10839 | $1083.90000 |
